Dr. Hevesi Attila: Lillafüredi Kalauz

 

A nyomtatott változat a Lillafüred Alapítvány gondozásában készült.
Felelôs szerkesztô: Seresné Dr. Hartai Éva


 

Lillafüred és környéke

"... egyre szûkebb lesz a völgy, s végre egészen kôsziklák közé szorul, meredek, vad kôsziklák közé, s az út fölfelé tart kanyargósan a Szinva partján, mely számos zuhatagot képez, fönn pedig a hegyen tóba gyûl, melynek vize sötétzöld, minthogy tükre az ôt környezô bércek erdejének." (Petôfi Sándor: Úti levelek Kerényi Frigyeshez, 10. levél, Miskolc, július 8. 1847.)

1892 óta a Szinva és a Garadna patak találkozási helyét - ahol az utóbbi vize a Fassola Frigyes földuzzasztotta Hámori-tóba "gyûl" - hívják Lillafürednek. E Kazinczy Ferenc által "magyar Tempe"-nek nevezett térség a múlt század utolsó évtizedében Bethlen András, akkori földmûvelésügyi miniszter támogatásával kezdett üdülôhellyé válni, aki felesége, Vay Lilla udvarlására-tiszteletére keresztelte meg az újszülött pihenô-gyógyító települést.

A hely szellemét, akkor még szinte zavartalan csöndjét, tiszta levegôjét nyarait itt töltve Herman Ottó már évekkel korábban kezdte rendszeresen "használni". 1890-tôl a mai Erzsébet-sétány 33. sz. alatti "Pele-ház"-ban dolgozott-lakott.

Lillafüred a Bükk-hegység K-i felében, a "Fennsík" K-i és a DK-Bükk ÉK-i peremének határán fekszik, a Szinva völgyében, 300-350 m tszf.-i magasságban. Az elôbbi felôl a Szt. István-tetô /650 m/, az utóbbi a Fehérkô-lápa tetô /587 m/ és a Jávor-hegy /626 m/ fogja közre. É-i végén, a Palota szálló alatt, ahol a Hámori-tóból kilépô Garadna és a Szinva völgye találkozik, Felsô-Hámorral szomszédos.

A szûk völgy keskeny völgytalpát elfoglaló település fôleg barlangjairól és vízeséseirôl, valamint a Herman Ottó emlékházról és a Palota Szállóról nevezetes.


Lillafüredi séta: a "Pele-ház"-tól az Anna-barlangig

Lillafüred legkönnyebben Miskolc felôl (amelyhez közigazgatásilag is tartozik), az 5-ös jelzésû autóbusszal közelíthetô meg. Ennek végállomásától K felé átgyalogolunk a Szinva hídján és azonnal elérjük az Erzsébet sétányt, amelyen balra fordulva É felé indulunk.

Ha nem kiadós télvégi-koratavaszi hóolvadás vagy tartós és erôs késôtavaszi-koranyári esôzések után érkezünk, a híd alatt csupán csupasz, szögletes kavicsokkal "teleszórt" medret láthatunk. A Lillafüredtôl D-re, a völgyben fakadó Szt. Jakab karsztforráscsoport és a Szinva-forrás vizének javát az 1970-es évek elsô fele óta csôvezeték szállítja Miskolcra, így a völgy az év túlnyomó részében száraz, vagyis mesterségesen idôszakos.

Az Erzsébet sétányon, a Szinva jobb oldalán "lefelé" tartva, 300-400 m-es gyaloglás után érkezünk az Erzsébet sétány 33. sz. alatti Pele-ház-hoz, amelyet Herman Ottó 1890-ben emeltetett. Az épület, amelyben ettôl kezdve 1914-ben bekövetkezett haláláig számos késôtavaszt, nyarat, koraôszt töltött, ma igényesen berendezett múzeum. (Nyitva: hétfô kivételével 10-18 óráig).

Herman Ottó /1835-1914/ a XIX. sz. második felének és a századfordulónak egyik legregényesebb magyar tudósa, aki bár a Zólyom vármegyei Breznóbányán született, mivel szülei ezután hamarosan Hámorba költöztek, ahol a leendô tudós és a természet kapcsolata született meg, magáról hivatalosan is azt vallotta, hogy Alsó-Hámoron látta meg a napvilágot. "Névmagyarosításra nem gondolt idejekorán... tehát megmagyarosította a szülôhelyét.... Kiválasztotta szülôhelyéül azt a kicsi fészket, ahol felnôtt. A Bükkben akart születni, tehát elhitette kortársaival, hogy csakugyan ott született". - írja róla egyik legkiválóbb tanítványa, a hazai ôslénytan neves tudósa, Lambrecht Kálmán /1889-1936/.

1847 és 1850 között a miskolci evangélikus esperesi középtanodában tanult, majd már mint a magyarországi néprajz és állattan kimagasló tudósa tért vissza "fogadott" szülôföldjére. Itt írta "A magyar halászat könyvét" /1887/. 1890-ben megépült lillafüredi háza; 1891-tôl pedig az ô ösztönzô kezdeményezésére indult meg a bükki barlangok rendszeres, tudományos régészeti-ôslénytani leleteinek föltárása.

A Pele-háztól É-ra tartva átmegyünk az országút szilaalagútján, és néhányszáz m után, a völgy bal oldalán elérjük a lillafüredi Kálváriához fölvezetô ösvényt. Az ösvény és a völgytalp között rejtôzik a Szt.István-barlang természetes, kútszerû bejárata. A barlang naponta 9-17 óráig látogatható.

A barlang fölfedezôje valójában az a kutya volt, amelyik valamikor a századforduló táján beesett a bejárati "verembe" s napokig tartós ugatással-vonítással jelezte, hogy onnan kimászni nem tud. Két fiatalember a hang után tájékozódva följutott az üreghez, majd kötelet hoztak és leereszkedtek érte. Az ezután "Kutya-barlang"-nak nevezett üreg elsô tudós fölmérôje a magyarországi ôsrégészeti-ôsállattani barlangkutatás "atyja", Kadic Ottokár /1876-1957/ volt, aki 1913-ban végigjárta, fölmérte és "megkeresztelte" az akkor még csak a mai Nagy-terem végéig ismert járatrendszert. 1927-28-ban, amikor a Palota Szálló építésével Lillafüred természeti értékeinek föltárása és bemutatása gazdasági érdekké lépett elô, a Nagy terem végét eltömô barlangi agyag kiásása után csaknem a mai végpontig vált ismertté a barlang. Minthogy termeinek méretei és cseppkôgazdagsága indokolttá tette megnyitását a nagyközönség számára, 1931-ben a "kényelmes belépés érdekében" az országút felôl 55 m-es mesterséges tárót hajtottak, a szûkületekbôl kihordták az agyagot és a kôzettörmeléket, s a fôbb járatokat villanyvilágítással látták el.

A 318 m tszf-i magasságban nyíló barlang ismert járatainak összhossza 350, legnagyobb mélysége 55 m, s az összeszûkülô mélyében O2 szegény levegôjû "Pokol" kapujáig kényelmesen járható. Keletkezését tekintve "forrásbarlang", amelyet minden bizonnyal a Nagy-fennsík K-i felén, fôleg a Szent István-lápán és a Létrás K-i végén nyíló nyelôbarlangok vizei hoztak létre. A hegység általános emelkedése miatt ezek a vizek jelenleg ugyan már mélyebbre szállnak, kivételesen csapadékos idôkben azonban bôséges áradat hömpölyög végig a járatokon. Így volt legutóbb 1974 októberében, amikor a vízmélység még a legnagyobb termekben is elérte a 2 m-t. A barlang "látható" növényzetének java a külszínrôl behurcolt moszat-, moha- és páfrányfaj, amelyek a villanyvilágítás miatt nem kívánt mértékben szaporodnak. Az állatvilágból a megvilágítatlan, háborítatlan járatokban nagy számban telelô denevérek és a ritka, 1962-ben "meglelt", apró, 3,5-4,1 mm hosszú Gebhardt-vakfutrinka /Duvalius gebhardti/ érdemel említést. A számottevô látogatottság ellenére a barlang belsô termeinek levegôje rendkívül tiszta és igen magas páratartalmú /90-98%/, ezért légúti betegségekben szenvedôk gyógyítására alkalmas.

A Szt. István-barlangot elhagyva a mûút mellett továbbra is É-nak tartunk. Hamarosan átszeljük a település legnagyobb gépkocsiparkolóját, amelynek É-i végén rátérünk a piros /P/ jelzésû kiránduló útra, átkelünk a Szinva jobb partjára és rövidesen a Felsô /Kis/-vízeséshez érünk. Bár magassága mindössze 8 m, szélessége áradáskor 2,5-3,5 m is lehet, s olyankor csudaszép látvány. A Szinva forrásainak vezetékbe kényszerítése óta azonban többnyire csak a hóolvadást követôen, április derekán gyönyörködhetünk benne néhány napra.

Tovább követve a P jelzést visszatérünk a patak bal oldalára és a Palota Szállóhoz jutunk.

Az 1920-as-30-as évek fordulójának világgazdasági válsága következtében Magyarországon is megszervezett közmunkák egyik leglátványosabb eredménye kétségtelenül a Lux Kálmán /1880-1961/ által tervezett és 1927-1930 között épült Palota Szálló. Legszebb termeinek falképeit és üvegablakait Helbing Lajos /1870-1958/ neves festô- és grafikusmûvész tervezte. A 8 emeletes tornyú épületegység a 30-as évektôl 1945-ig az ország egyik legelôkelôbb szállodája volt, bár harmadik emeletén olcsó turistaszobák is "üzemeltek". A II. világháború után, 1992-ig a Szakszervezetek Országos Tanácsának üdülôje volt, azóta a Nemzeti Üdülési Alapítvány tulajdona, üzemeltôje a Hunguest Rt. A földszinti Lillafüred Galériában az 1993. óta létezô Lillafüred Alapítvány által szervezett, rendszeresen megújuló képzômûvészeti kiállítások láthatók, melyek megnyitóját vasárnapi hangversenyek követik. E mûvészetpártoló tevékenység hagyománya 1933-ig vezethetô vissza, amikor itt rendezték a az Írók Gazdasági Egyesületének esedékes ülésszakát, amelynek vendégeként József Attila itt írta egyik legszebb szerelmes versét, az "Ódá"-t:

"Itt ülök csillámló sziklafalon.
Az ifjú nyár
könnyû szellôje, mint egy kedves
vacsora melege száll.
Szoktatom szívem a csendhez.
Nem oly nehéz -
idesereglik, ami tovatûnt,
a fej lehajlik és lecsüng a kéz.

Nézem a hegyek sörényét -
homlokod fényét
villantja minden levél.
Az úton senki, senki,
látom, hogy meglebbenti
szoknyád a szél.
És a törékeny lombok alatt
látom elôrebiccenni hajad,
megrezzenni lágy emlôidet és
- amint elfut a Szinva-patak -
ím újra látom, hogy fakad
a kerek, fehér köveken,
fogaidon a tündér nevetés.

*

...Ki mint vízesés önnön robajától,
elválsz tôlem és halkan futsz tova...

*

...Ízed, miként a barlangban a csend
számban kihûlve leng...

A Palota Szálló függôkertjeit összekötô sétányok és lépcsôk levezetnek a Szinva Alsó-vízeséséhez és a szomszédságában nyíló Anna (Petôfi)-barlanghoz.

Az Alsó-Vízesés a Szinva lillafüredi édesvízimészkô-lerakódásának É-i peremén zuhan le. E lerakódás rejti az Anna-barlang üregeit, s hordozza felszínén a település É-i felét.

Az édesvízi mészkô (forrásmészkô, mésztufa, darázskô), amint nevei is utalnak rá, édesvízbôl kiváló, laza szerkezetû, likacsos üledékes kôzet. A Szinvából a Szt. István-barlang magasságában kezdett lerakódni, minden bizonnyal azért, mert a barlang alól hozzászivárgó karsztvizek mésztartalmát tovább növelték, és mert a Fehér-kôrôl a Szt. István-tetôre áthúzódó, s medrét "keresztezô" mészkôréteglépcsô kisebb vízesés létrehozására kényszerítette. A zuhanás ugyanis csökkenti a víz felületi feszültségét, így a benne levô CO2 gáz, amely a mész oldatban tartásához szükséges, könnyebben elillan, a mész egy része tehát "kicsapódik". Mivel a lerakódott édesvízi mészkövön hamarosan mészkedvelô zöld- és kékmoszatok, valamint hasonló igényû moha fajok települnek meg, s ezek a fotoszintézishez szükséges CO2 javát a vízbôl vonják el, a mészkiválás tovább fokozódik. Minthogy a kiváló mész a Szinva medrét állandóan föl-föltöltötte, a patak a két völgyoldal között oda-vissza "ingázva" völgytalpát csaknem teljes szélességében telerakta édesvízi mészkôvel. E medercserélgetések, kisebb-nagyobb darázskô-lépcsôk kialakulásával járó folyamat a XIX. századig teljesen zavartalanul tartott. A moszatok-mohok lakta mederszakaszokon a mészkiválás "sebessége" évi 1,5-2 cm. Érthetô tehát, hogy e kb.150-200 ezer esztendeje tartó folyamat révén akkora édesvízimészkô-lerakódás keletkezett, amelynek É-i pereme napjainkra már a Garadna völgy torkolatába is benyomul, és már az ember közbeavatkozása elôtt is kisebb tóvá duzzasztotta a Garadna-patak vizét. Ez volt a Hámori-tó természetes ôse, a Fel-tó.

A Hámori-tavon csónakázó kikötô üzemel, naponta 10-18 óráig. A tavon tett kellemes "csónak-séta" közben megcsodálhatjuk a tavat határoló meredek hegyoldalakat.

A lillafüredi édesvízimészkô-lerakódás hossza 600, legnagyobb szélessége 200, legnagyobb vastagsága - a Palota Szálló alatt - 40-45 m. Amíg tehát a Garadna völgyét mind mélyebbre vágta, a vele találkozó Szinva völgyének összetorkolási szakasza nemhogy mélyült volna, hanem magasodott. E "szintkülönbség" felsô harmadán, vagyis az édesvízimészkô lerakódás É-i peremén zúdul le - sajnos, amint errôl korábban szó esett, napjainkban már csak az év igen csapadékos idôszakaiban - az Alsó-Vízesés, amely 20 m-es magasságával Magyarország legnyurgább zuhatagja.

A vízesés mellett található Anna/Petôfi-, Forrás/-barlang naponta 930-16 óráig látogatható. Üregeinek javát 1833-ban Stark András bányász vezetésével találták meg, amikor a hámori vasverôk /hámorok/ folyamatosabb mûködtetése érdekében az itt fakadó bôvizû források jobb hasznosíthatósága céljából tárót hajtottak az édesvízi mészkôbe. A szokatlanul inom, csipkeszerû mészképzôdményekkel díszített termekhez vezetô vágatokat kiszélesítették, lépcsôket, fahidakat építettek hozzájuk. Az akkor "Csepegô-kô-barlang"-nak nevezett üregek híre gyorsan elterjedt. Korai látogatói közül legrangosabb Petôfi Sándor, aki, mint idézett útilevelébôl kitûnik, 1847 július 8-án járt benne (Ennek emlékére, 1973-ban, a költô születésének 150. évfordulóján kapta az üregrendszer legújabb nevét: Petôfi-barlang). A múlt század második felében, valószínûleg a vasverôk bezárásával párhuzamosan, az üregek is gondozatlanná váltak s csaknem feledésbe merültek. 1912-ben Kadic Ottokár /1876-1957/ tette újra hozzáférhetôvé az üregeket, majd, 1927-ben, a Palota Szálló építésének kezdetén, Révay Ferenc fôerdômérnök, miután irányításával újabb gyönyörû termekre bukkantak, ezeket mesterséges vágatokkal összeköttette és kivésette a ma is bejáratul szolgáló folyosót. Miután a villanyvilágítást is bevezettette, a barlang megnyílt az idegenforgalom számára.

Az 1949-ben, a gyorsan gyarapodó lélekszámú Miskolc ivóvízellátásának megoldását keresve, Kessler Hubert, a remek vízföldtantudós és barlangkutató vezetésével bebizonyosodott, hogy a Palota Szálló tövében fakadó forrásoknak, amelyeket korábban a Szinva-, a Garadna és a Hámori-tó elszivárgott vizének véltek, ezekkel semmi kapcsolatuk sincs. 1951-ben elérték az Anna I. sz. forrásának dolomitból való igazi kapuját, majd a II. sz. forrásét is megtalálták. A két forrásból azóta napi 1,5-1,5 millió liter, kitûnô minôségû karsztvizet vezetnek Miskolcra.

Az Anna-barlang - minthogy fiatal édesvízi mészkôben alakult ki, lényegesen különbözik az idôsebb tengeri mészkôben képzôdött cseppkôbarlangoktól. Nagy termek, hatalmas cseppkôoszlopok helyett itt a hévizes barlangok aragonit- és gipszalakzatainak könnyedségét, pazar bôségét, aprólékos díszítettségét idézô forrásmészkô-képzôdményekben gyönyörködhetünk. A zegzugos termek mennyezetérôl mészbevonatú moszat- és mohafonalak finom rojtozatú, megkövesedett függönye csüng alá. Helyenként apró forrásmészgöböcskék százezrei sorakoznak egymás mellé, másutt megkövesedett falevelek, fûszálak, faágak vagy ezek lenyomatai ôrzik a közelmúlt évezredei növényvilágának emlékét. A kisebb üregek többsége az egykor kôzetbe temetett, hatalmas fatörzsek helyén képzôdött, miután azok elkorhadtak. A nagy termek kialakulásának megértéséhez a Szinva- és a Garadna-völgy találkozásának emberi beavatkozás elôtti képét kell magunk elé képzelni. A Szinva vízesései a XIX. sz-ig a mai Palota Szálló szélességében ágakra bomolva változtatták helyüket. A zuhatagok peremén megtelepülô moha- és moszatgyepeket a víz sodra lefelé fésülve fonatokba rendezte s a kiváló mész világossárga kéreggel vonta be. Így a vízeséslépcsôk felsô peremei mind elôreugróbbá változtak. A mohák és a moszatok egyre erôsebben növekedve igyekeztek szabadulni a maguk készítette páncélból. A meszesedô és vastagodó fonatok lehajló ereszszé hosszabbodtak, amelynek alja lassan elérte a vízesés talpát s mögötte tekintélyes, beboltozott üregek keletkeztek. Odakint az Alsó-Vízesés felsô peremének elôrenyomulása és eresszerû lehajlása ma is kitûnôen megfigyelhetô.


Felsô-hámori séta: az Anna barlangtól Alsó-Hámorig

Anna-barlangból kilépve és lefelé indulva néhány lépés után már Felsô-Hámorban vagyunk.

Alsó- és Felsô-Hámor történetének elsô százada szinte szó szerint összekovácsolódott a Fassola családéval. A würtzburgi születésû Fassola Henrik /1730-1779/, az egri vármegyeháza világszép kovácsoltvas kapuinak készítôje, a püspöki székhelyet odahagyva 1769-ben kezdi meg az ómassai vasolvasztó megtervezését. Mivel az ezt megelôzô érckutatások vagyona javát fölemésztették, az 1770-71-ben megépült kohó 1772. március 12-én már mint a királyi kincstár üzeme "állt munkába". E néhány év egyúttal Felsô-Hámor "kihordásának" ideje. Minthogy Ómassánál a Garadna patak még gyönge a nyersvasat földolgozó vasverôk /hámorok/ meghajtásához, azok helyét 1769-ben Fassola Henrik a Garadna- és a Szinva-völgy összetorkolásában, a Szinva édesvízi mészkô dombjának É-i tövében jelöli ki, amely mögött a Garadna vize tóvá duzzad, s amelynek tövében bôvizû források gyarapítják a két patak vizét.

1770-ben megindult a vasverô mûhelyek és az azokat fölhúzó, majd az ott dolgozó munkások házai, valamint az ôket ellátó mészárszék, kocsma templom és iskola megépítése. Az ezekhez szükséges gerendákat, pallókat a mai Felsô- és Alsó-Hámor közötti Puskaporosi-szoros alatt volt fûrészmalomban készítették. Fassola Henrik halála /1779/ után a garadna-szinva-völgyi vasipari létesítmények irányítását a századfordulón fia, Fassola Frigyes /1774-1849/ vette át. 1794-ben már hat hámor dolgozott itt szögverô és szerszámkovács mûhellyel. A munkások java német és szlovák bevándorló. (A község neve a német hammer = kalapács szóból származik.) Fassola Frigyes vasgyárában 1800-tól - Magyarországon elsôként - már az acélgyártást is megkísérlik, s 1803-tól sikerrel folytatják. 1810 és1813 között a Hámorhoz közelebbi Újmassán új vasolvasztó épül, s ezzel párhuzamosan megépítik a Hámori-tó gátját. Fassola Frigyes 1817-ig vezette a vasgyártást. Utódai Gisztl Lôrinc, Vojta Elek, Ámon Károly igazgatása idején a termelés tovább növekedett. 1859-ben a vasverôk száma 8, s hozzájuk már egy tengely-hámor is kapcsolódott. A faházakat kôépületek váltották föl, s a lakosság lélekszáma a XIX. sz elejétôl (362), 1860-ra megkétszerezôdött. Ez idô alatt költözött ide családjával Hermann Károly kincstári orvos, Herman Ottó édesapja, aki maga szintén szenvedélyes vadász és madarász lévén innen is levelezett Alfred Brehm /1829-1884/, "Az állatok élete" c. világhírû könyv szerzôjének hasonló érdeklôdésû édesapjával, s a kor legkiválóbb magyar állattan tudósával, Petényi János Salamonnal /1799-1855/.

Hámor ipari "virágkora" 1871-ben az újmassai olvasztó bezárásával, ill. a diósgyôri kohászati mûvek beindulásával ért véget. Mûhelyeinek javát széthordták, a "szerencsésebb" és alkalmasabb üzemcsarnokokat vendéglôvé alakították /Vadászkürt, Zöldfa/. Eredetihez hasonló állapotban csupán az 1820-ban emelt, palazsindelyes róm. kat. templom, s a XVIII. legvégérôl valló, 1812-ben emeletráépítéssel megmagasított Kancellária épülete maradt meg. Az 1880-as években - néhány pusztító olvadás után - megszüntetve a Felsô-Hámor É-i, ill. D-i szélén végig vezetett patak-ágakat - a Szinva és a Garadna vizét a község hossztengelyében újonnan ásott, közös szabályozott mederbe terelték. Lillafüred kialakulásával Hámor egy része is üdülô-pihenô településsé alakult.

Az Anna-barlang után a K+ jelzést követve sétáljunk végig Felsô-Hámoron. Átkelünk a Szinván és jobbra kanyarodva a hajdani kancelláriák (XVIII. sz. vége, XIX. sz. eleje) emeletes épületéhez érkezünk, amely ma a Központi Kohászati Múzeumnak ad otthont. Példaadó igényességgel berendezett termei híven örzik a hazai vaskohászat hôskorának emlékeit. (Nyitva: hétfô kivételével 10-17 óráig).

Tovább haladva a K+ jelzésen Szent István király szobra (Borsodi Bindász Dezsô munkája) után a község római katolikus templomához jutunk. Elôtte Nepomuki Szent János szobra, amelyet Fassola Borbála állíttatott 1806-ban. Változatlanul K felé tartva, Felsô-Hámor alsó végén jobbra fordulunk s még mindig a K+ jelzésen DNy-felé visszatérünk a Szinva jobb oldalára. A K+ jelzés itt hamarosan balra fordul, mi azonban az innen már jól látszó temetôhöz megyünk.

Felsô-Hámor temetôjében még néhány szép múltszázadi gótbetûs öntött- és kovácsoltvas kereszt ôrzi az egykori vasipar emlékét. Itt nyugszik a gyáralapító Fassola Henrik is, sírja azonban már sajnos nincs meg. Végakaratát teljesítve ide hozták s itt helyezték örök nyugalomba Herman Ottó hamvait. Síremléke mellett kapott nyughelyet Vásárhelyi István (1889-1968), a Bükk állatvilágának jeles kutatója .

A temetôbôl a K+ jelzésen visszatérünk Felsô-Hámor alsó végéhez, amely szinte eléri a Szinva Hámori-szorosának felsô bejáratát.

A Hámori-szoros a Bükk egyik legszebb mészkôszurdoka. Míg "fölötte" és "alatta" a Szinva völgyoldalait fôleg lazább, palásodott dolomit és agyagpala alkotja, itt vastagpados, kemény ellenálló mészkô. A mészkôösszletet elérve a Szinva bennük minden bizonnyal rövid barlang-alagutat hozott létre, amelynek alsó vége az alsó-hámori völgytágulatra nyílt. A hegység lassú emelkedése a folyosó mélyülésével járt, s mind magasabbra került mennyezetét - föltehetôen a jégkorszakokban - kikezdte, majd beomlasztotta az aprózódás. A szurdok eredetileg szûkebb volt, a lillafüred-miskolci mûút építésekor azonban néhol robbantással megtágították s a Szinva medrét bal oldalról mesterséges kôgáttal rögzítették.

Felsô-Hámor felôl elôször a szoros felsô kapujának roppant, függôleges, helyenként túlhajló falú mészkôhomlokzatai tornyosulnak elénk. Rajtuk, különösen a bal oldalin, gyakran látni gyakorló sziklamászókat. Minthogy a szurdok szûk és a gépkocsiforgalom viszonylag nagy, lefelé ajánlatos a mûút bal oldalát használni. A szurdok közepe táján, a jobb oldali sziklafalon márványtábla hirdeti a hámori születésû Vadas Jenônek, a hazai erdészképzés kiváló tudós-tanárának emlékét. Lejjebb, a szoros alsó vége közelében a szurdok méginkább összeszûkül. Itt lehet fogalmat alkotni arról, milyen lehetett e sikátor-völgy a mûút megépítése elôtti idôkben. Az alsó kapu belsô sziklafala négy termetes Kôlyukról nevezetes: a Herman Ottó- és Szinva-szorosi-barlangról, valamint a Herman Ottó- és a Puskaporosi-kôfülkérôl.

A szurdok bal oldalán, a visszaduzzasztott Szinva víztükre szintjében nyíló Herman Ottó-barlang és a fölötte sötétlô, de összefüggô Herman Ottó-kôfülke együttes hossza 70 m, lényegében rövid forrásbarlang. A fölöttük 8-10 m magasságban tátongó Puskaporosi- kôfülke, amelyet alulról csak létrával, fölülrôl csak kötéllel lehet megközelíteni, egyetlen hatalmas, 8-10 m2 területû örvényüst, amelyet az egykor ebben a szintben lefutó Szinva hozott létre. A velük szemben nyíló, mindössze 18 m hosszú Szinva-szorosi-barlang tágas szádája elé házat építettek, kis töbörbe mélyedô, kútszerû fölsô nyílása eltömôdött. Aki a szurdok alsó kijáratának remek barlangüreges falaira madártávlatból szeretne letekinteni, annak felülrôl jövet érdemes a Szinva-szorosi-barlang elôtt fölkapaszkodni a szoros bal oldali sziklafalára. Különösen lombhullás után, lombfakadás elôtt nagyszerû látvány.

Herman Ottó elképzelése szerint a szurdok alsó, puskaporosi vége az ôsember egyik kedvenc zsákmányszerzô tanyája lehetett, ahol az említett üregekbe húzódva leshetett a szoroson átvonuló vadakra. Föltételezése 1910 és 1917 között többször igazolódott. A Kadic Ottokár, valamint Kormos Tivadar vezette ásatások a Herman Ottó-barlangból az aurignaci kultúrához, a két kôfülkébôl a szeletai kultúrához tartozó, kb. 180 ezer éve élt "ôsember" (Homo sapiens fossilis) pattintott kôeszközeit hozták napvilágra, a legutóbbi jégkorszak jellemzô emlôseinek - barlangi medve, barlangi hiéna, gyapjas orrszarvú, tarándszarvas - csontmaradványai társaságában. A mintegy 1000 db pattintott kôszilánk bizonysága szerint a Puskaporosi-kôfülke eszközkészítô mûhely lehetett.

Az újkôkori bükki kultúrából való, továbbá a bronzkori-koravaskori (hallstatti) és La-téne (kelta) edénytöredékek azt igazolják, hogy az üregeket késôbb is gyakorta fölkereste az ember.

A Hámori (Puskaporosi)-szorosból kilépve rövidesen Alsó-Hámorba érkezünk. Innen az elsô autóbusz megállóból visszautazhatunk Lillafüredre vagy Miskolc felé.


Kirándulások Lillafüred környékére

Minthogy Lillafüred a Bükk hegység belsejében van, környéke természetesen a Bükk. A Bükk hazánk második legmagasabb (Istállóskô 959 m) és legnagyobb átlagmagasságú hegysége. Belsejének javát néhányszáz millió éves (felsôkarbon-perm-triász-jura) tengeri üledékes kôzetek építik föl, amelyek közé a triász idôszakban jórészt vízalatti mûködô, vagy sziget-tûzhányók mûködése következtében porfirit (andezit) és diabáz (bazalt) kövek települtek. A kôzetek a mai Földközi-tenger elôdje, a Tethys afrikai partjai elôtt keletkeztek, majd az ôket hordozó kôzetlemezrôl lehasadva, több kisebb-nagyobb társuk társaságában É, ÉK felé sodródtak. Eközben egymásra tolódva a rajtuk lévô kôzeteket két hosszabb szakaszban összegyûrték, összepréselték majd egymáson fölpikkelyezték. így alakult ki a Bükk jellegzetes, gyûrt-pikkelyes szerkezete, s így változott elôször hegységgé (jura-kréta idôszak) E hegység-társaival, a Déli-Alpokkal és a Dinaridákkal együtt ekkor még lényegesen délebbre, forró, csapadékos éghajlati vidékeken helyezkedett el, így néhánymillió év alatt széleshátú, lapos tönkhegységgé egyengetôdött. Ezek után - miközben szomszédaitól mind jobban elvált, egyre északkeletebbre sodródott, peremeit gyakran borították el az óharmadidôszaki tengerek. Mintegy 40 millió éve megérkezett a Kárpátok koszorújába, s annak peremével összetorlódva ismét fölmagasodott (alsómiocén). Néhány millió év alatt azonban a külsô erôk ismét alaposan lepusztították, majd megsüllyedt, s a környéken mûködô rengeteg tûzhányó tufával, a tenger vékony üledékes köpennyel s a bele hulló hamuból kialakult tufittal takarta be. Az így eltemetett Bükk kb 10-15 milló éve fokozatosan újra emelkedni kezdett, szigetté, félszigetté, majd szakaszosan magasodva alacsony-, végül középhegységgé növekedett.

Ennek következtében kialakult vízhálózata mind mélyebbre vágódó völgyeivel mind nagyobb területekrôl hordta le a tufa- és tufit-köpenyt s hámozta ki alóla a hegység alapkôzeteit. Minthogy ez utóbbiak túlnyomó hányada mészkô, néhány millió évvel ezelôtt megkezdôdött a Bükk karsztosodásának legújabb, napjainkban is folyamatos szakasza. Patakjainak többsége nyelôkbe, visszafolyókba bújt, vizük lejjebb forrásbarlangokon keresztül bukkant újra napvilágra. Mivel a hegység magassága növekedett, s mind nagyobb területrôl hordódott le mészkövet fedô vulkáni-tengeri üledékköpeny, vízfolyásainak gyûjtôterülete összezsugorodott, sôt megszûnt. Az elapadt patakok víznyelôtölcsérei eltömôdtek, sajátos víznyelôtöbrökké töltôdtek föl. Egyre több lett a karsztvízszint fölé emelkedô, kiszáradt forrásbarlang, amelyek azután különbözô ôsember csoportoknak adhattak ideiglenesen szállást, mûhelyt, tanyahelyet.

Az így kialakult Bükk az Aggteleki-hegység mellett az ország felszíni és felszínalatti karsztformákban leggazdagabb hegysége.


1.
Lillafüred - Szeleta-barlang - Szeleta-tetô - Büdös-pest - Forrás-völgy - Kecske-lyuk - Csanyik-völgy

kb. 8 km; 3-3,5 óra

Lillafüredrôl, a Palota Szálló Ény-i oldalától a Hámori-tó gátján átvezetô mûúton É felé, az ómassai elágazásig gyalogolunk, majd jobbra fordulva a lillafüred-miskolci mûúton a piros négyzet (P[]) jelzést követjük. A kanyarban öntöttvasból készült emlékoszlop állít emléket József nádor 1847. évi látogatásának. (A forgalom miatt innen kezdve ajánlatos az út bal oldalán gyalogolnunk.) Áthaladunk a mûutat keresztezô hatalmas mészkôrétegbordába vésett alagúton, majd a P[] jelzéshez igazodva, balra hamarosan elhagyjuk a mûutat és egy szárazvölgy talpa mentén fölkapaszkodunk a Szeleta-tetô (330-350 m) D-i peremére. Jobbra, K felé fordulva, a tetô karsztbokorerdôs szikla-szegélyén, ahol az ösvény É, ÉK felé kanyarodik, elérjük a P_()_ jelzés jobbra történô kiágazását. Ezt követve néhány perc alatt lejutunk a Szeleta-barlanghoz.

A Szeleta-barlang a magyarországi tudományos barlangi régészet és ôslénytankutatás szülôhelye. A hazai ôsemberkutatás megindításában döntô szerepe volt Herman Ottónak. 1891 és 1905 között Miskolcon a Szinva mentén, az Avas alján és tetején, számos pattintott kôeszköz (pl. lándzsahegy), kôszilánk került elô, amelybôl Heman Ottó arra következtetett, hogy a legutóbbi jégkorszakban a környéket már több helyen lakhatta az ôsember. Minthogy véleménye szerint ennek leghitelesebb bizonyítékai a bükki barlangokban ôrzôdhettek meg, fô szorgalmazója volt annak, hogy azok régészeti-ôslénytani föltárása mielôbb megkezdôdjék.

1906-ban Kadic Ottokár és Hillebrand Jenô /1889-1950/, jeles ôsrégész irányításával indult meg a Szeleta-barlang ásatása. A barlang tágas, D-re tekintô szádáján át 20 m hosszú, 15 m széles, 8 m magas kupolaszerû mennyezetboltozatú elôcsarnokba jutunk. Innen ÉNy felé széles, 40 m hosszú, nyugatra keskenyebb, 30 m hosszú folyosó indul. Az elôcsarnok 12 m vastag kitöltését - amelynek eredeti szintjét fekete kátrányvonal jelzi a falon - 1906 és 1947 között, 13 ásatás során helyenként a sziklafenékig eltávolították. A nagyszámú ásatást nemcsak a föltöltés vastagsága, hanem - és fôleg - leletgazdagsága indokolta. Az itt talált legrégebbi kb, 90-100 ezer éves eszközök az u.n. protosolutrei kultúrkörbôl valók. A kb. 80 ezer éves solutrei pattintott kôeszközöket - babérlevél alakú nyíl- és lándzsavégek , vakarók, pengék - olyan bôségben hozták felszínre innen és késôbb más bükki barlangból is, hogy a solutrei kultúrkör közép-európai változatát világszerte szeletai-kultúrának nevezik.

A két hasonló korú aurignaci lándzsahegy, a barlangi medve, a barlangi oroszlán, a barlangi hiéna, a taránd- és az óriásszarvas, az ôsló és a mamut, valamint a bükki kultúra cserépedény töredékei és néhány bronzkori tárgy szinte csak "ráadás"-ként szerepelnek a Szeleta-barlang leletanyagában.

A barlangból a P_()_ jelzésen visszatérünk a P[] jelzésû ösvényre, és azon É-nak tartva rövidesen a Szeleta-zsombolyhoz érkezünk.

A Szeleta-tetô felszínét itt kisebb folton vizzáró, nem karsztos kôzetek hordozzák, ahonnan néhány rövid, idôszakos vízfolyás völgye(medre) fut a mészkôre. Ezek hozták létre s táplálják alkalmanként most is a Szeleta-zsombolyt, amely a Kis-fennsík egyik legtekintélyesebb, 87 m mélységû víznyelôbarlangja. Beleereszkedéséhez megfelelô fölszerelés és nagy gyakorlat szükséges.

A zsomboly után néhányszáz m-rel É-ra a P[] jelzés a K-Ny-i irányba haladó P jelzésû szekérúttal találkozik, és K, ÉK felé kb. 500 m-en együtt tart vele. Ezután balra É-ra kanyarodva újra önállósul, és a Dolka-tetô (398 m) K-i szegélyét átszelve a Forrás-völgy felé ereszkedik. Mielôtt annak talpát elérné a balra kiágazó P_()_ jelzésû ösvényen a Büdös-pesthez gyalogolhatunk.

A Büdös-pest (a szláv eredetû "pest" szó egyik fô jelentése: barlang) jókora, ívelt bejárati szádája a Forrás-völgy alsó szakaszának D-i oldalán, 42 m-rel a völgytalp fölött nyílik. Egyetlen, tágas, 36 m hosszú, átlag 5 m széles, 3 m magas csarnok, amelynek végén öblös, kútszerû kürtô tekint az égre. Nem lehetetlen, hogy korábban, amikor még egyszinten volt a Forrás-völgy talpával, annak patakja hozta létre. Elsô bükki próbaásatásait itt kezdte 1906-ban Kadic Ottokár, akkor eredménytelenül. 1913 és 1927 között azonban barlangi medve, barlangi hiéna, mamut, óriásgím és ôsbölény csontok mellett a mousteri és a szeletai kultúrkörbôl való, 250 kidolgozott kôeszköz, továbbá mintegy 10 000 megmunkált szilánk került elô. Az újkôkori bükki kultúrát itt cserépedény és csonteszköz maradványok között egy meglehetôsen teljes nôi csontváz is képviselte. A barlang bejáratától DNy-ra, a Büdös-pest oldalban nyílik a borsókôképzôdményekben gazdag, 20-25 m mély Büdös-pest-zsomboly.

A Büdös-pesttôl visszatérünk a P[] jelzésû útra, és leereszkedünk a Forrás-völgybe, amelynek talpán "beletorkolunk" a P+ jelzésbe. Jobbra kanyarodva lefelé követjük a völgyet, amely hamarosan sziklák szegte szurdokká szûkül. A szoros bal oldalán, alig 1 m-rel a völgytalp fölött nyílik a Kecske-lyuk. Igazi, tartós esôzések, erôs olvadások után idôszakosan napjainkban is mûködô, patakos forrásbarlang. 400 m hosszú, befelé egyre szûkülô folyosójának oldalfalait szabályos szinlôk tagolják, mennyezetét kecsketôgy alakú függôcsepkövek ékesítik. Az elôterében végzett ásatások során 1926-ban Kadic Ottokár rengeteg, bükki kultúrához tartozó, vonaldíszes cserépedény töredéket talált, s a barlang belsejében fedezte föl s írta le új fajként Bokor Elemér a csökött szemû Gebhardt vakfutrinkát (Duvalius Gebhardti).

A Kecske-lyuk után lefelé a Forrás-völgy hamarosan kitágul. Jobbról elhagyjuk a Király-kútra települt vízmû épületét. A 4 évtizede még szabadon föltörô, bôvízû karsztforrásnak, mióta csôvezetékekbe kényszerítették, már csupán neve emlékeztet arra, hogy a diósgyôri várból vadászni járó Nagy Lajos gyakran pihent, vagy éppen lakmározott itt társaival. A mind szélesebb völgytorkolatban ezután ugyancsak jobbról hagyjuk el a Chinoin Ampullagyárat, amely nem rég költözött Európa egyik legkorábban létesített nemesgázüzemének, a Kriptongyárnak csarnokaiba. A gyártól alig 100 m-re a P+ jelzés, balról a "frissen" hozzá csatlakozó zöld kereszt (Z+) jelzéssel együtt kikanyarodik a Csanyik-völgy alsó, torkolati szakaszába, amely néhányszáz m után a Szinva-völgybe torkoll.

A Csanyik-völgy nevében a középkori Csenik falu emlékét ôrzi. Ákos nembéli II. István nádor 1313-ban mint lakott földet adományozta a diósgyôri pálosoknak. 1315-ben már malma van s szôlôtermesztése jelentôs. A XV-XVI. sz. fordulóján azonban jobbágyai elszöktek, elköltöztek, s az üresen hagyott község elpusztult.

A Csanyik-völgy kijáratától az 5-ös autóbusszal szándékunk szerint Diósgyôr vagy Lillafüred felé utazhatunk tovább.


2.
Lillafüred - Szeleta-barlang - Bedô Albert-hegy - Molnár-szikla - Csanyik-völgy

4,5-5 km; 1,5-2 óra

Útvonalunk a Dolka-hegy DK-i elôteréig megeggyezik 1. kiránduláséval. Onnan azonban nem követjük a Forrás-völgybe ereszkedô P[] jelzést, hanem, továbbra is K-nek tartva a P jelzésen, enyhe kapaszkodás - ereszkedés - emelkedés után érjük el a Bedô Albert-hegyet (337m). Az ösvény innen mindinkább a Szinva-völgy bal oldalának felsô sziklaperemén vezet, ahol a karsztbokorerdôs, sziklagyepes növényzet alig, vagy egyáltalán nem gátolja a Lillafüred, Hámor, vagy Diósgyôr felé való kilátást. Jobbra, valamivel alattunk hamarosan elôtûnik a Molnár-szikla fakeresztje , ahová, az onnan még nagyszerûbben kitáruló "félkörkép" miatt mindenképpen - és nagyon óvatosan - érdemes leereszkednünk.

A Szeleta-tetô, a Dolka-tetô, és a Bedô Albert-hegy a Bükk kelet felé alacsonyodó és szûkülô Kis-fennsíkjának végsô nyulványa, ahol sziklás D-i szegélye, amelyhez a Molnár-szikla is tartozik, azonos a Szinva-völgy bal oldalának felsô peremével. A sziklafal alatt, a völgy talpán az a még a két világháború között is két vízimalom ôrölt. A malomház, amely Jókai Mór "A népdalok hôse" c. elbeszélésében szerepel, ma is áll.

A hagyomány szerint a múlt század hatvanas éveiben a gazdag molnár szép lányába beleszeretett a szegény molnárlegény. A vagyonos molnár azonban nem adta áldását szerelmük beteljesüléséhez, ezért a fiatalok egymást átölelve levetették magukat a malom fölötti sziklaoromról.

A történet másik változata az alábbiak szerint olvasható Hunfalvy János "Magyarország és Erdély eredeti képekben" c. munkájának 2. kötetében:

"Alsó-Hámor mély völgye fölött kopasz sziklacsúcs nyúlik fel, melyen egy kereszt áll. Ehhez a következô népmonda csatlakozik; volt egyszer egy vagyonos öreg molnár, ki özvegy állapotát megunván, a környék legszebb menyecskéjével, egy falusi bíró fiatal leányával kele házasságra. De boldog napjai csakhamar eltûnntek. Az öreg molnár észrevevé, hogy szép Mariskája mást szível, de semmiképp nem tudott nyomába jönni annak, hogy kiért lángol. Most csak ezt akarta kilesni. Malma a diósgyôri völgyben egy meredek kôszikla tövében állott; egy ünnepnapon az ôsz molnár elbúcsúzék menyecskéjétôl, mintha a városba akarna menni, s fölkapaszkodék a sziklahegy tetejére, honnan mindent megláthatott, ami malma udvarában és kertében történik. Alig mászott vala fel az öreg a meredek hegyre, s máris a völgyben egy hetyke parasztlegény ólálkodik malma körül. A menyecske legott kiüté fejét az ablakon, s a szobájába hívogatá a legényt, ki azonnal bémene. Ennek láttára az öreg molnár szörnyû dühre fakada, s e felkiáltással: "így jár a vén bolond, ki fiatal nôt vesz feleségül; "az alatta tátongó mélységbe rohana. Azon helyre honnét leugrott rokonai keresztet állítottak, a szomorú eset emlékeül".

Lehetséges, hogy mindkét hagyomány igaz. A kereszt nemcsak a fönt írt szereplôknek állít emléket, hanem azoknak is akik, sajnos nem is kevesen, hasonló módon követték ôket a halálba.

A Molnár-sziklától visszakapaszkodva a P jelzésû ösvényre, ültetett fekete fenyvesen keresztül leérünk a Csanyik-völgy torkolatához, ahonnan az 5-ös autóbusszal tetszés szerint utazhatunk Lillafüred, vagy Diósgyôr felé.


3.
Lillafüred (Szent István-barlang) - Szent István-lápa - Szent István-kilátóhely - Rovienka (Eszperanto-forrás) - Hámori-tó - Lillafüred (Palota-Szálló).

kb. 7 km; 3 óra

A lillafüredi Szent István-barlangtól a lillafüred-hollóstetôi (miskolc-egri) országúton D felé indulunk. Átmegyünk a Fehér-kôrôl a Szent István tetôre áthúzódó mészkôrétegbordát keresztezô alagúton, amely után néhány tucat lépésnyire széles, jelzés nélküli erdészeti föltáróút indul a Szent István-lápa felé. A jobbról, majd késôbb balról is nyurga növendékerdôvel kísért úton agyagpala-rétegek közül elôszivárgó erecske folyik át, majd az útbevágás jobb oldali föltárásában erôsen és apró redôkbe gyûrt palás mészkôrétegeket figyelhetünk meg. Enyhén emelkedve a Vesszôs-völgy oldalába érkezünk, ahonnan a Szinva-völgy és a Fehér-kô látványában gyönyörködhetünk. Rövidesen elérjük a Vesszôs-völgy patakját, keresztezzük a mellette vezetô sárga (S) jelzés meredek útját, majd az élesen jobbra kanyarodó, továbbra is enyhén emelkedô szállítóúton korábbi irányunkhoz képest visszafelé gyalogolunk. Szemben a Szinva-völgy Szent István tetô és Fehér kô közötti szûkülete látszik. A Vesszôs-völgy oldalából fölérünk a Szinva-völgy bal oldalára, ahol az út élesen balra kanyarodik, és újra visszatér a Vesszôs-völgy oldalába. Itt mégegyszer találkozunk a S jelzéssel, ismét élesen jobbra kanyarodunk és szép, mészkedvelô tölgyes alatt megint a Szinva völgy oldalában haladunk fölfelé. A szállítóút következô kanyarja már kevésbé éles, és balra ívelve fölér a Szent István-lápa tetejére, ahol balról hasonló út csatlakozik hozzá. Jobbra fordulunk, és É felé haladunk tovább. Bokros tisztáson balra ágazó szekérutat hagyunk el. A balról kisérô, fenyôkkel beültetett töbörsor egyik tagjában nyílik az István-zsomboly, amely 250 m-es mélységével az ország legmélyebb barlangja (lejárata zárva van; csak engedéllyel, vezetôvel, gyakorlattal és jó fölszereléssel látogatható). A töbörsor végén kezdôdô tisztásnál szállítóutunk elôször enyhén, késôbb egyre határozottabban jobbra hajlik, majd lilásvörös, meredek porfirit fal alatt élesen balra kanyarodik. Jobb oldalán kôkerítés kezdôdik, amelyen átkelve óvatosan leereszkedhetünk az István-kilátó porfirit szikláira. Közvetlenül alattunk a Palota-szálló tornyát mögötte - Hámoron át egészen a Molnár-szikláig - a Szinva völgyét láthatjuk. Messze, É-on Kazincbarcika, ÉK-en Diósgyôr füstjei halványodnak.

Visszatérve a szállítóútra, Ny-i, majd ÉNy-i irányba ereszkedünk. Mintegy 1 km után nemrég használt (esetleg éppen égô) boksához érünk. Itt jobbra lekanyarodunk az erdészeti szállítóútról, és meredeken ereszkedô szekérúton lefelé indulunk. Balról érintjNük a Savós-völgyben kanyargó lillafüred-szilvásváradi mûút egyik hajlatát, majd kissé jobbra tartó keskenyedô úton, telepített fenyôk alatt ereszkedünk tovább. Balról a mûút újabb kanyarát látjuk. Kacskaringózva folytatódó ösvényünk késôbb kettéágazik. Jobbra, a kevésbé meredek ágra térünk, amely hamarosan enyhén emelkedni kezd, és a Garadna-völgynek jobb oldalában, a Hámori-tó fölött (lombfakadás elôtt le lehet látni a vízre) az Eszperantó-forrás, eredeti nevén Rovienka pihenôjéhez érünk. A bôvízû forrás az önmaga építette forrásmészdombról vékony zuhataggal ömlik alá. A forrástól vagy az eleinte szintben továbbhaladó és késôbb leereszkedô, vagy a patak mellett azonnal lefelé kanyargó ösvényen a Hámori-tó mentén futó kisvasút pályájához jutunk.

A Hámori-tó, amint arra utaltunk már, mai alakját 1810-13-ban kapta, amikor K-i végén Fassola Frigyes megépítette a völgyzáró gátat. Természetes elôdje, a Szinva édesvízi mészkô-lerakódása által visszaduzzasztott Fel-tó a XIV-XV. sz-ban a diósgyôri pálosok halastava volt, s böjt idején ellátta a szentléleki pálos kolostort is. Jelenlegi állapotában hossza 1200 m, zsilipekkel szabályozható mélysége 4-8 m, átlagosan 400 000 m3 vizet tárol. Legnaposabb partjain a II. világháború elôtt fából való úszó szigetekkel tagolt strandfürdô mûködött, a víz hômérséklete ugyanis helyenként elérheti a 20-23 C fokot. Telente rendszeresen befagy, koranyártól ôszig jó csónakázási lehetôséget kínál; s - fôleg pisztrángjai miatt - szinte minden évszakban kedvelt horgászvíz.

A Hámori-tó D-i partját követve, a P, K+ jelzésû úton, a kisvasút alagútját balról megkerülve közvetlenül a Palota Szállónál érkezünk vissza Lillafüredre.


4.
Lillafüred - Fehér-kô-lápa - Gulicska-tetô(szirt) - Mély-völgy - Alsó-Hámor

kb. 5 km; 1,5 - 2 óra.

A kisvasút megállójától a posta mögött, a park sétányain a Szinva folyásirányával szemben D felé indulunk. A gépkocsiparkoló után átmegyünk a Szinva hídján, és rátérünk a zöld jelzés éles kanyarral kezdôdô sétányára. (Ha az 5-ös autóbusszal érkezünk, a Szt. István barlangi megállótól visszagyalogolva ugyanehhez a hídhoz juthatunk.) A kômellvéddel megtámasztott sétány az éles kanyar után a Fehér-kô Ny-i lábánál D felé emelkedik. Mesterséges sziklaalagút után balról a "Lourdes-i barlang" elnevezésû sziklakápolnát hagyuk el. Fölötte nyílik a Kristály-barlang. A kápolna a Lourdes-i, csodatévô Szûz Máriának állít emléket. A benne látható szobor a budai Mátyás-templom egyik középkori szobrának másolata. Alattunk, jobbra Lillafüred házai sorakoznak. Balra forduló utunk sûrûn ültetett lúcosban lassan kanyarog fölfelé. A gyakori rövidítô ösvények között kedvünk és erônk szerint válogathatunk. A tetôhöz közeledve a fenyvest bükkös váltja föl, majd az utolsó, meredekebben emelkedô szakasz után kis nyeregbe érünk, ahonnan a balra ágazó Z ösvényen Fehér-kô sziklakilátójához gyalogolunk. Az élükre állított, ördögszántás (csapadékvízoldás) barázdálta mészkôbordákból a Szinva és a fölötte emelkedô Szent István-tetôre látunk, amelynek K-i oldalán folytatódnak a Fehér-kô remek rétegbordái.

A sziklabérctôl visszatérünk a Z jelzés szekérútjába, és DK felé tartva a P jelzéssel találkozunk. Innen, derékszögben ÉK-nek fordulva a P és a Z jelzés együtt halad K, DK felé, a K+ jelzés "betorkollásáig"; majd bokros réteken keresztül ÉK felé fordul. Míg 150 lépésnyire a P jelzés jobbra, mi a Z és a K+ jelzést követve balra, ÉK, majd É-ra tartunk. Ismét erdôbe érve elválunk a balra kanyarodó K+ jelzéstôl és a Z jelzésû utat követve, enyhe emelkedôn fölkapaszkodunk a Gulicska mészkôszirtjéhez (544 m). Alattunk, Ny felé, a szirt meredek, Ny-i falában, 50 m-re a Mély-völgy talpa fölött nyílik a Gulicska-szirt üreg 11 m-es hosszúságig járható folyosója: igazi, kiemelt, száraz, romosodó forrásbarlang. A bejárata alatti törmeléklejtôn, erdészeti föltáró utat keresztezve, óvatosan ereszkedünk a völgytalpra, amelynek régi, jelzés nélküli szekérútján lefelé megyünk.

A szekérút hamarosan a föltáróút "vak" ágában folytatódik. Ahol a föltáróút újra keresztezi a völgyet, bevágásában a karsztos mészkôhegység szövettani metszete tárul elénk: meredeken álló mészkôrétegek, a réteghatárokon számos, néhol elmetszett kürtôvel, kéményszerû barlangjárattal. A föltáróút innen néhányszáz méteren a völgytalpat követi, majd balra ívelve a völgyoldalra kapaszkodik. Választhatunk. A völgytalp öreg szekérútját követve, az erdei vasút völgyhídja alatt legyalogolunk Alsó-Hámorba; vagy a föltáróúton fölkaptatunk a Puskaporos (456 m) É, ÉK-i orrára (kb. 400 m), majd magasan Alsó- és Felsô-Hámor fölött, Ny felé enyhén kanyarogva, szinte szintben visszasétálunk Lillafüred felé. A föltáróút a Palota Szálló fölött teljesen vissza, K-nek fordul, de a kanyarban jobbra ágazó, viszonylag meredek ösvényen közvetlenül Lillafüredre ereszkedhetünk. (A második változat kb. 2,5 km-nyi többlettel jár, de a nagyszerû látvány kárpótol fáradságunkért).


5.
Lillafüredi kisvasúttal vagy autóbusszal Újmassa - Közép-Garadna - Csókás - Udvar-kô - Kaszás-rét - Forrás-völgy - Szeleta-tetô - Lillafüred

gyaloglási távolság kb.: 10 km, 3,5 - 4 óra

Lillafüredrôl Újmassára kisvasúttal vagy a 15-ös autóbusszal utazhatunk. Az elôbbi megállója a Palota Szálló É-i szomszédságában, az utóbbi a Hámori-tó É-i partjának DK-i vége fölött, az ómassai mûút kiágazásának tövében található. (A kisvonat ritkán jár ugyan, ám azzal utazni élvezetesebb).

A Garadna-patak jobb partján álló újmassai ôskohó egyik legértékesebb és leglátványosabb ipari mûemlékünk. Fassola Henrik ómassai olvasztójának igazán "egyenesági leszármazottja", hiszen fia, Frigyes, annak fölváltására építtette 1811 és 1813 között. Helyén már a XVIII. sz. hetvenes éveiben kisebb vasverôk dolgoztak, ezeket Fassola Frigyes a Hámori-tó gátjának elkészülte után Hámorba költöztette. Az újmassai kohó 1813-tól 1871-ig, az "új" diósgyôri nagyolvasztó üzembe helyezéséig rendszeresen dolgozott. A hozzá tartozó apró ipari település ezután elnéptelenedett, a kohó és a többi épület romosodni kezdett. A helyreállítás munkálatai 1955-tôl napjainkig több szakaszban folytak. A kohó mellett a vele egykorú kôépület (Massa múzeum) és ezekkel szemben, a Garadna bal partján álló épületcsoport (ma részben szabadtéri, részben fedélalatti múzeum), ahol a massa és a vízikerekekkel hajtott vasverô kicsinyített mása, valamint korabeli termékeik láthatók szemléltetik a XVIII-XIX. sz-i vasipar munkáját. Nyitva: hétfô kivételével 10-17 óráig.

Újmassáról a lillafüred-ómassai mûúton a Garadna völgyében "többféle" 1 km-t gyalogolva, miközben balról elhagyjuk a nyavalyás-hegy adomitbánya alsó, fölhagyott fejtésének sebhelyeit, a Garadnai Pisztrángtenyésztô Gazdasághoz érünk. Halastavait részben a Garadna, részben az itt szinte belefakadó Margit-forrás látja el vízzel.

A sebes pisztráng (Salmo trutta) magasabb középhegységeink gyors hûvösvízû patakjainak ôshonos hala. Izletes húsa miatt tenyésztik is, a Bükkben a Szalajka és Garadna völgyében. Különleges, benszülött bükki formája a piros pöttyökben gazdagabb Ungerpisztráng (Salmo trutta morpha Ungeri), amelynek fölfedezôje és leírója Vásárhelyi István /1889-1968/ (sírja a felsô-hámori temetôben), aki életének java részében itt a garadnai Pisztrángtenyésztô Gazdaságban lakott, dolgozott, és állított össze nagyértékû csiga-, rovar-, hal és kisemlôs gyûjteményeket.

A Pisztrángos létesítésének javaslata szintén Herman Ottótól származik (1906), de csak 1932-ben hozták létre. A gazdaság mai vezetôi szívesen vállalkoznak a vörösfenyô deszkából készült keltetôk és a különbözô kor- és súlyosztályokat elkülönítô, medencék bemutatására, sôt nyaranta a megvásárolható halak ízletes húsát helyben elkészítve is elfogyaszthatjuk.

A halgazdaság É-i szomszédságában a mûútról jobbra kiágazó P+ jelzést követve, a Hárs-kút völgyében, viszonylag meredeken kanyargó úton jutunk föl a Kis-fennsík D-i szegélyére. A D-i szegély Csókás nevû részén balról a P jelzéssel találkozunk, amely azonban jobbra rövidesen elválik utunktól. Ahol a P+ jelzésbôl jobbra kiágazik a Csókás-forráshoz vezetô Po jelzés, nemcsak megpihenni, körbesétálni is érdemes.

A Csókás a Kis-fennsík karsztjelenségekben jellegzetesen gazdag része. Pihenôhelyünk mellett attól D-re a Csókás-forrás vize rövidesen eltûnik a Csókási-víznyelôben, éppúgy ahogy az idôszakos vizek az ide kanyarodó varbói kövesút túl oldalán a Csókás-réti-víznyelôben. Víznyelô volt egykor az 55 m hosszú Csókási-barlang is, amely a forrás közvetlen közelében mélyülô töbör alján nyílik, s amelynek szûk járatát - ha ruhánkat nem sajnáljuk - elemlámpával végig járhatjuk, mászhatjuk.

Csókásról változatlanul a P+ jelzést követjük. Jobbról töbörsoros völgy csatlakozik hozzánk, amelybe szekérutunk is hamarosan leereszkedik, és a töbröket kerülgetve a Bükk leglátványosabb felszíni karsztformájához, az Udvar-kô szakadéktöbréhez vezet.

A remek képzôdményhez a balra kiágazó P_()_ jelzés ösvényén ereszkedhetünk le. Mélysége 20 m, átmérôje 15 m. Alján a levegô gyakran 10-12 C fokkal hidegebb, mint a felszínen. Eredetileg maga is a völgytalpi víznyelôtöbör-sor tagja volt, de a szomszédos nyelôk járatai alatta tágas teremmé egyesültek és a töbör feneke (a terem mennyezete) beszakadt.

Az Udvar-kôt elhagyva a P+ jelzés a barlangjairól nevezetes Kôlyuk-galya DK-i tövében halad tovább.

A három "Kô-lyukat" legkönnyebben úgy találhatjuk meg, ha az Udvar-kô után az elsô balra ágazó (jelzés nélküli) szekérút bal oldalától induló erdôvédô kerítés mentén néhányszáz m-t fölfelé kaptaltunk. Ahol az erdôt bokros tisztás váltja föl, a kerítésen belül, de annak közelében nyílik a Kô-lyuk II., Ny-i szomszédságában a Kô-lyuk I. A kis töbör aljából induló Kô-lyuk II. v. Hillebrand Jenô-barlang szûk üregrendszere két tágas termérôl nevezetes.

Az egyikben cölöplyukak jelzik az újkôkori ember megtelepedését; a másikban, amely a bejárattól kb 90 m-re fekszik és cseppkövekben gazdag, ôskori medvekaparás utánzatok találhatók a falakon. Ilyen emberkéztôl való vallási-vadásszertartás részét képezô ôskôkori karcok Magyarországról egyedül innen ismeretesek, s Európában a Hillebrand Jenô-barlang ezek legkeletibb elôfordulási helye. A nagyobb töbörben, a látványos bejárati kapuzattal induló Kô-lyuk I. hossza 350 m. Benne számos barlangi medve koponya - többségük egyéb csontok nélkül - arra vall, hogy termeiben ôskori vadászok folytatták vallásos varázsszertartásaikat.

A Kô-lyukaktól visszatérünk a P+ jelzésû útra és azon K, majd D felé gyalogolva a Kaszás-réti-vissza folyó és a Felsô-forrás völgyét elválasztó nyeregre érkezünk.

A Kaszás-réti-visszafolyó olyan, víznyelôben végzôdô búvó patakos vakvölgy, amely az innen Ny-ra fekvô agyagpala felszínén összeszedôdô, száraz nyarakon rövid idôre elapadó csermelyt vezeti vissza a "hegybe". Hóolvadás, késôtavasz-nyáreleji esôzés után nyelôtölcsérében örvénylik alá a víz, máskor már a lyuk elôtt törmelékben-hordalékban elszivárog. Korábbi, ma már túl magasan fekvô, ezért nem mûködô nyelôje a különleges cseppkôgazdagsága miatt lezárt Lilla-barlang.

A völgyválasztó nyergen a P+ a Z jelzéssel találkozik, és élesen balra kanyarodva ÉK-nek tart, majd jobbra fordulva elválik a Z jelzéstôl és a Felsô-forráshoz ereszkedik.

A Felsô-forrás, amely többek között a Kaszás-réti-visszafolyóból is táplálkozik, foglalása elôtt a Bükk egyik legszebb legbôvizûbb karsztforrása volt. Jelenleg csôvezetéken át átlagosan napi 400 m3 vizet juttat Perecesre. Völgyfôje hatalmas, nagyszabású katlan , amelynek DNy-i, D-i pereme látványos sziklafal. Ennek Ny-i végén, magasan a völgytalp fölött tátong a Felsô-forrási-barlang, amelynek fönn, a szabadba nyíló kürtô, valamikor a Kaszás-réti-visszafolyó elôdjének vizeit nyelték a mélybe. Egyikükön viszonylag könnyen bárki a felszínre mászhat. Aki nem kockáztat, az kívülrôl kapaszkodhat föl ide - megéri, mert ritka érdekes és tanulságos térség.

A Felsô-forrástól az P+ jelzésû út a völgyfô katlan alján kanyargó patakmedret követi. (A forrás elvezetése óta a mederbe csak csapadékosabb idôkben jut víz). A katlan aljának föltûnô lapossága annak köszönhetô, hogy a forrás és patakja egyenletesen föltöltötte édesvízi-mészkôvel. A katlan K-i vége összeszûkül és ugyancsak édesvízi mészkô alkotta lépcsôk mellett jutunk ki belôle a Forrás-völgy elsô nagy pala térszinekbe mélyülô tágulatába (csapadékos idôk után a lépcsôkön lebukdácsoló víz a Szalajka-völgyet idézi). Néhányszáz méter után a patak medrében száraz évszakokban is újra megjelenik a víz, amely a völgy D-i oldalában fakadó Flóra- és Közép-forrásából való.

A mintegy 1,5 km hosszú, vizenyôs réteknek, égereseknek helyet adó völgytágulat K-felé hirtelen összeszûkül, és keskeny szorossal szeli át azt a mészkôösszletet, amelyben az 1 és 2. számú útvonalunkról már ismert Kecske-lyuk Büdös-pest és a Büdös-pest-zsomboly nyílik. A Büdös-pest alatt elérjük a P jelzést. Útvonalunk innen 1. számú kirándulás elsô szakaszának fordítottja: Fölkaptatunk a Dolka-tetô K-i peremére, majd a Szeleta-zsombolyt és a Szeleta-barlangot megközelítve a Szeleta-tetôre, s végül Felsô-Hámor fölött jutunk le a lillafüred-miskolci mûútra.



LILLAFÜRED ALAPÍTVÁNY

A Lillafüred Alapítvány 1993-ban jött létre, azzal a céllal, hogy elôsegítse Lillafüreden és környékén a minôségi turizmus feltételeinek megteremtését, és hozzájáruljon a térség kulturális életének gazdagodásához.

Az Alapítvány gondozásában mûködik a Lillafüred Galéria a Hotel Palota földszintjén, havonta változó képzômûvészeti kiállításokkal.

Az Alapítvány számlaszáma: OTP 11734004-20384470

Postacím: 3517 Miskolc-Lillafüred Erzsébet sétány 69.

Telefon: (46) 331-282